Zvuková terapia

20.04.2011 / Zuzana Burdanova / Masáže, meditáciaReklama


"Všetko v živote je vibrácia" - Albert Einstein

Zvuková terapia je alternatívna liečba, ktorá sa zakladá na poznaní, že všetko okolo nás vydáva vibrácie. Niektoré sme schopní zachytiť naším sluchom, iné sú pre nás nedostupné. Každá stolička, na ktorej sedíme, zem, na ktorej stojíme, je vytvorená z molekúl, ktoré vibrujú na rôznych frekvenciách. Tieto vibrácie meriame v Hertz (Hz). Ľudské ucho je schopné rozoznávať vibrácie na frekvenciách len v rozpätí 20 - 22000 Hz. Keďže väčšina predmetov okolo nás vibruje na vyšších alebo nižších frekvenciách, náš sluchový orgán ich nemôže zachytiť.

Kozmonauti deprimovaní frekvenciou Zeme

O tom, že naše telo ovplyvňujú vibrácie tohto typu sa začalo prvý krát hovoriť v 60. rokoch minulého storočia. Pri prvých letoch do vesmíru kozmonauti zažili takzvanú vesmírnu chorobu, ktorá vplývala negatívne na ich psychiku a celkový zdravotný stav. Profesor Vedci prišli na to, že za to môžu vibrácie Zeme, a preto vynašli prístroj na ich potláčanie. Od jeho namontovania v kabínach rakiet si môžu kozmonauti opäť vychutnávať let vo fyzickej i psychickej pohode.

Naše telo ako symfónia vibrujúcich hudobných nástrojov

Jednotlivé orgány sú ako hudobné nástroje, ktoré spolu tvoria orchester.  Pri ideálnom zdraví hrá telo v dokonalej symfónii. Avšak pod vplyvom nepriaznivých faktorov (stres, negatívna energia, znečistenie, atd.) sa jeden z nástrojov rozladí a harmóniu vystrieda kakofónia. Pri zvukovej terapii sa vráti nášmu telu energia, aby naše rgány mohli hrať správne noty a skladať peknú symfóniu. Počas  bdelého stavu sa frekvencia nášho mozgu nachádza na vlne Beta. Pomocou zvuku sa mozog môže dostať do hlbších frekvencií mozgových vĺn ako Alfa a Theta, volávajú hlboké meditatívne a pokojné stavy,jasnosť mysle a intuície.

Používané nástroje

Pri zvukovej terapii sa využíva široká škála starodávnych aj moderných nástrojov od tibetských gongova misí, perkusií, cez píšťalky, didgeridoo, krištálové misky po ľudský hlas.

Využívanie zvuku pri budhistických mantrách a šamanských rituáloch

O priaznivom vplyve vibrácií a zvukových frekvencií na ľudské telo vedeli už staroveké civilizácie a kultúry. V budhistických kláštoroch sa dodnes využíva ľudský hlas, ktorý odriekava v určitom tóne mantry, čím sa mozog i telo pripravia na meditácie. Tibetské misy či tibetské činely svojimi špeciálne vyladenými frekvenciami a vyludzovanými vibráciami pomáhajú uvoľniť sa, nastáva zvýšenie sústredenosti, a myseľ sa zároveň odpúta od zaťažujúcich myšlienok. Na podobnom princípe fungovali i peruánske píšťalky, ktoré pri rituálnych obradoch pomáhali šamanom v navodení tranzu.

Tibetské misy

Jedno staré tibetské učenie hovorí: Ten , kto pozná tajomstvo zvuku, pozná tajomstvá vesmíru.

Koncom 60-tych rokov objavili ľudia zo „západného sveta“ v himalájskej oblasti tzv. spievajúce misy. Ich pôvod je nejasný, no vie sa, že použitie zvukov a mís bolo držané v tajnosti. Existuje teória, že misy vyrábali mnísi, ktorí si boli vedomí harmonických vlastností znejúcich kovov. Misy sú podľa tradície vyrobené zo siedmych kovov a každý symbolizuje kov jednej planéty:

Zlato - Slnko

Striebro - Mesiac

Ortuť - Merkúr

Meď - Venušu

Železo - Mars

Cín - Jupiter

Olovo - Saturn

Každý kov produkuje určitý zvuk, vrátane harmonických tónov a spolu vytvárajú výnimočný, bohatý zvuk .Tibeťania tvrdia, že vo zvuku misy znejú zákony vesmíru. Keď zaznie železo obsiahnuté v zliatine misy, rezonuje s našou krvou - ladí nás na princípy vesmíru.

Zvuk misy by mal synchronizovať mozgové vlny a hemisféry a dodávať pocit kľudu a uvolnenia. Misy navodzujú ľahký trans, odstraňujú stres, harmonizujú čakry, vytvárajú posvätnú špirálovú energiu, čistia a nabíjajú vodu, zintenzívňujú modlitby, meditácie.

Yang a Yin signály

Podľa starovekého čínskeho učenia existujú dva environmentálne signály: Yang (mužský) signál zhora a Yin (ženský) signál zdola. Tento popis koreluje so signálom Schumannových vĺn obklopujúcich našu planétu (Yang) a geomagnetických vĺn Zeme (Yin). Čínske učenie hovorí, že na dosiahnutie šťastia a dokonalého zdravia musia byť obidva signály  v rovnováhe. V rámci univerzitného výskumu bola jedna skupina dobrovoľníkov vystavená signálu Yang (Schumannovej vlny) a zbavená signálu Yin (magnetickej vlny). Druhá skupina bola vystavená opačnému signálu. Výsledky ukázali, že už po krátkej dobe dobrovoľníci trpeli citovou nerovnováhou a bolesťami hlavy a ich celý telesný rytmus bol narušený.

Využitie zvukovej terapie

Zvuková terapia je predovšetkým preventívna metóda, ktorá zlepšujú schopnosť sústrediť sa a učiť sa, uvoľňuje a tlmí následky stresu. Pomáha pri chronickej úzkosti, depresii, nespavosti, migrénach, endokrinologických ochoreniach, dyslexii, Alzheimerovej chorobe, ale aj pri uľahčení pôrodu či meditácii. Okrem toho zvukové terapie môžu pôsobiť i ako prostriedok na potláčanie nepríjemných prejavov určitého ochorenia. Osožiť môžu konkrétne pri tinnituse – nepretržitom pískaní v ušiach.


Diskusia k článku (počet komentárov: 0)

Iba prihlásení užívatelia môžu písať príspevky do diskusie. Prihlásiť sa. Prihlásenie

Pridať komentár
zatvoriť* povinné položky

KURZY UČITEĽA

späť
ďalej

Reklama

Články užívateľa

Getskills v Južnej Amerike

Getskills v Južnej Amerike

28.09 / Zuzana GetSkills / koment.: 0

Časť tímu Getskills sa bude v zime nachádzať v Južnej Amerike, aby nasala juhoamerický spôsob života a energiu a priniesla Vám ju späť do Európy v podobe nových nápadov, worshopov a festivalov.

Dancehall - tanec, hudba a životná filozofia

Dancehall - tanec, hudba a životná filozofia

18.07 / Zuzana GetSkills / koment.: 0

Dancehall je hudobným a tanečným štýlom, ktorý vznikol na Jamajke z pôvodného reggae štýlu. Použitím tvrdších beatov, elektronických zvukov a rýchlejšieho rytmu dostala reggae hudba novú podobu, ktorá sa začala nazývať Dancehall.

Kineziológia - metóda One Brain

Kineziológia - metóda One Brain

25.06 / Zuzana GetSkills / koment.: 0

Kineziológia je vedecké štúdium ľudského pohybu. Cieľom je udržovanie rovnovážneho zdravotného stavu na telesnej, emocionálnej, mentánej a duchovnej úrovni pomocou svalov ľudského tela.

Numerológia

Numerológia

21.06 / Zuzana GetSkills / koment.: 0

Numerológia je veda zaoberajúca sa údajným mystickým vzťahom medzi číslami, počtami a životom. Zahrňuje mnoho systémov, tradícií a presvedčení a dáva do vzťahu čísla a živé bytosti v meta-numerickej operácii.

Hatha Joga

Hatha Joga

20.06 / Zuzana GetSkills / koment.: 0

  Slovo “hatha” pochádza zo sanskritského pojmu „ha“, ktoré znamená „slnko“ a „tha“, ktoré znamená mesiac.