Tipy na zdobenie veľkonočných vajíčok

15.04.2011 / Johnny Guitarr / Umelecké zručnostiReklama


Najjednoduchšou technikou je zafarbovanie vajíčok vyvarením v cibuľových šupách. V minulosti sa nepoužívali syntetické a chemické farbivá a škrupiny vajíčok sa vyvarovali v rôznych prírodných materiáloch ako kôra jabloní - zelená farba, jelša alebo dub - čierna farba, šupky cibule, čaju, sena, šafránu - žltá až oranžová farba. Aj keď farby neboli až také sýte ako dnes, vedelo sa namiešať široké spektrum odtieňov.

Technika zdobenia vyškrabkávaním je jednou z najčastejších techník zdobenia kraslíc. Zoberiete vyfúknuté vajíčko, ktoré zafarbíte (napr ho vyvaríte s cibuľou, prípadne ho môžete zafarbiť aj sprejom) a po zaschnutí farby ihlou alebo špendlíkom vyškrabkávate do vajíčka požadovaný vzor. V minulosti sa na vyškrabkávanie používal ostrý predmet, dnes sa často využívajú brúsky.

Veľkonočné vajíčka môžeme zdobiť aj zložitejšími technikami - napríklad veľmi používané je drôtikovanie. Pre začiatočníkov je táto technika náročnejšia a vyžaduje plné sústredenie.

Opakom je veľmi jednoduchá a nenáročná technika zdobenia farbami alebo voskovaním. Na uschnuté zafarbené vajíčko sa nanášaju vzory jemným štetcom, alebo sa vzory kreslia voskom (pomocou ihli). Tomuto príbuzna a napríklad na severe krajiny najrozšírenejšia  technika je batikovanie. Batikovanie je spôsob dekorácie kraslice kreslením vzoru alebo jeho tlačou tekutým voskom, ktorý prekrýva látku, drevo, škrupinu vajíčka. Na škrupine vajíčka sa voskom vytvára miesto, ktoré je chránené pred preniknutím použitej farby ostatných voskom nepokrytých častí vajca.

Takisto sa v minulosti aj keď zriedkavo používala technika leptania. Pri leptaní sa používal ocot, prípadne šťava z kyslej kapusty. Dnes sa namiesto prírodných leptadiel používa napríklad Savo, kyselina soľná alebo dusičná. Tieto látky sa nanášajú napríklad zápalkou alebo husím brkom či drievkom na zafarbenú škrupinu vajíčka tak , aby farba vyleptala na želaných miestach požadovaný vzor.

Ďaľšia veľmi populárna technika je technika zdobenia háčkovaním, pri ktorej sa pre vajíčko vyrobí háčkovaná taštička na ktorú sa vajíčko povesí.

Medzi jednoduché techniky zdobenia patrí aj zdobenie farebnými bavlnkami, pokrytie vajíčka rôznymi lístkami rastlín, senom, prípadne sa používa lepenie látok. Na vajíčko sa nanesie tenká vrstva lepu, na ktorú sa postupne lepí dookola tenká farebná nitka - bavlnka, ktorá vytvára pekný vzor. Technika lepenia slamy, lístkov alebo látky  je podobná. Na vyfúknuté a namalované vajíčko lepíme kúsky vyschnutej a vyrovnanej slamy, rôzne lístky, kúsky látky podľa fantázie.

Veľmi efektná technika je zdobenie vajíčka vŕtaním malých dierok podľa požadovaného vzoru, najčastejšie jemnou vŕtačkou.

Použité foto: www.kysuce.sk, www.dobrenapady.info, www.biospotrebitel.sk, www.stoklasa.cz, www.slovaci.at, www.webareal.sk

Nájdi si na GetSkills kurzy zdobenia kraslíc či veľkonočných aranžovaní v mieste svojho bydliska >>


Diskusia k článku (počet komentárov: 0)

Iba prihlásení užívatelia môžu písať príspevky do diskusie. Prihlásiť sa. Prihlásenie

Pridať komentár
zatvoriť* povinné položky

Príbuzné kurzy

Drôtovanie veľkonočných vajíčok

Drôtovanie veľkonočných vajíčok

Telocvičná 34, Bratislava

Reklama

Články užívateľa

VIDEO: Kurz permakultúrneho designu

VIDEO: Kurz permakultúrneho designu

18.04 / Johnny GetSkills / koment.: 0

Boli sme na kurze permakultúrneho designu, ktoré organizovalo občianske združenie Alter-Nativa. O tom ako to na kurze vyzeralo, o prostredí v ktorom Alter-Nativa funguje, ale aj o ďaľších aktivitách tohto občianskeho združenia si môžete pozrieť v tomto krátkom videu.

Biorezonancia

Biorezonancia

28.02 / Johnny GetSkills / koment.: 0

BIOREZONANCIA je dnes pomerne uznávaná pomocná diagnostická metóda. Vyvinutá bola pôvodne pre kozmonautov v Rusku a posledné roky sa široko dostáva do povedomia lekárov aj bežnej populácie.

Permakultúra na Slovensku

Permakultúra na Slovensku

23.02 / Johnny GetSkills / koment.: 0

Odpoveď na otázku čo je permakultúra je pomerne zložitá. Je to ako hľadať odpoveď na otázku čo je život. Systémy permakultúr sa začali rozvíjať v 70 rokoch.

Ako využiť PET fľašu

Ako využiť PET fľašu

17.02 / Johnny GetSkills / koment.: 0

Ako sa dá využiť PET fľaša ? Dnes som to objavil na internet, a zdalo sa mi to ako výborný nápad, tak sharujem. Pre všetkých, ktorí nevedia využiť celý obsah sáčku / balenia :) .

Veľa inšpirácie v novom roku, praje GetSkills.com

Veľa inšpirácie v novom roku, praje GetSkills.com

15.12 / Johnny GetSkills / koment.: 0

Je to už jeden rok čo sa nám podarilo spustiť projekt o vzdelávaní a voľnočasových aktivitách GetSkills.com. Na Slovensku sa každý deň koná nespočetné množstvo kurzov, workshopov, seminárov či školení zamerané na vzdelávanie, sebazdokonalovanie či sebapoznanie.