Histogram, nastavenie jasu na fotografii

02.05.2011 / Johnny GetSkills / Grafické programyReklama


Ide o nastavovanie / korigovanie svetla, tónov obrazu ale aj o možnosť farebne vyvážiť upravovanú fotografiu. Pri farebnom vyvažovaní si pomáhame histogramom. Histogram alebo aj real histogram sú štatistické indikátory distribúcie jasu. Zobrazuje nám rozloženie jasu, čím vyššia je amplitúda, tým je väčší výskyt hodnoty jasu. Ak odfotíš bielu stenu, histogram zobrazí čiaru, lebo obrázok pozostáva len zo šedej hodnoty. Každá hodnota jasu sa vyskytuje presne raz. Histogram nám nehovorí ako sú hodnoty usporiadané, ale ako často sa vyskytujú. Výška amplitúdy pixelov závisí od množstva pixelov v obrázku s rovnakou hodnotou jasu. Real time histogram sa dá využiť pri fotografovaní. Dá sa ním ľahko zhodnotiť, či je kompletne pokrytý rozsah expozície. Cieľom je, aby bol histogram pekne vyvážený a vyplnený.

Histogram vo Photoshope

Levels - úrovne (Image -> Adjustments -> Levels).

Takže histogram nám pomáha zobraziť rozloženie svetlých, stredných a tmavých tónov na upravovanom obrázku. Vo Photoshope sa vyvážený histogram dá dosiahnuť aj použiťím funkcie Auto Levels. Osobne však preferujem manuálne nastavenie histogramu, ktorým sa dajú vychytať aj jemné detaily upravovanej fotografie - a ako vieme, každá fotografia potrebuje špecifický prístup, ktorý zvýrazní zachytenú atmosféru. V princípe, jas a farebné tóny na fotke vyvážime oseknutím amplitúdy pre každú  farebnú zložku používaného modelu farieb - v našom prípade pracujeme v RGB. V okne levels si pozrieme akú amplitúdu má červená farba. Z obrázku vidíme, že napravo aj nalavo má krivka "hluché" miesta. Aby bola červená zložka RGB modelu zastúpená rovnomernene na celom obrázku, musíme oseknúť kraje amplitúdy, kde hodota danej farebnej zložky je 0. Myšou zoberieme čierny posúvač - nalavo - a posunieme ho do bodu, kde amplitúda začína. To isté urobíme z druhej strany bielym posúvačom - pozri obrázok. Tento postup zopakujeme pre všetky farby používaného modelu farieb RGB - červená, zelená, modrá.


Diskusia k článku (počet komentárov: 0)

Iba prihlásení užívatelia môžu písať príspevky do diskusie. Prihlásiť sa. Prihlásenie

Pridať komentár
zatvoriť* povinné položky

Reklama

Články užívateľa

VIDEO: Kurz permakultúrneho designu

VIDEO: Kurz permakultúrneho designu

18.04 / Johnny GetSkills / koment.: 0

Boli sme na kurze permakultúrneho designu, ktoré organizovalo občianske združenie Alter-Nativa. O tom ako to na kurze vyzeralo, o prostredí v ktorom Alter-Nativa funguje, ale aj o ďaľších aktivitách tohto občianskeho združenia si môžete pozrieť v tomto krátkom videu.

Biorezonancia

Biorezonancia

28.02 / Johnny GetSkills / koment.: 0

BIOREZONANCIA je dnes pomerne uznávaná pomocná diagnostická metóda. Vyvinutá bola pôvodne pre kozmonautov v Rusku a posledné roky sa široko dostáva do povedomia lekárov aj bežnej populácie.

Permakultúra na Slovensku

Permakultúra na Slovensku

23.02 / Johnny GetSkills / koment.: 0

Odpoveď na otázku čo je permakultúra je pomerne zložitá. Je to ako hľadať odpoveď na otázku čo je život. Systémy permakultúr sa začali rozvíjať v 70 rokoch.

Ako využiť PET fľašu

Ako využiť PET fľašu

17.02 / Johnny GetSkills / koment.: 0

Ako sa dá využiť PET fľaša ? Dnes som to objavil na internet, a zdalo sa mi to ako výborný nápad, tak sharujem. Pre všetkých, ktorí nevedia využiť celý obsah sáčku / balenia :) .

Veľa inšpirácie v novom roku, praje GetSkills.com

Veľa inšpirácie v novom roku, praje GetSkills.com

15.12 / Johnny GetSkills / koment.: 0

Je to už jeden rok čo sa nám podarilo spustiť projekt o vzdelávaní a voľnočasových aktivitách GetSkills.com. Na Slovensku sa každý deň koná nespočetné množstvo kurzov, workshopov, seminárov či školení zamerané na vzdelávanie, sebazdokonalovanie či sebapoznanie.